Read Kalpazanlar by André Gide Free Online


Ebook Kalpazanlar by André Gide read! Book Title: Kalpazanlar
The author of the book: André Gide
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 38.66 MB
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 1989
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Kalpazanlar:

André Gide'in Kalpazanlar'ın yirminci yüzyıl Fransız romanındaki konumu ancak, Marcel Proust'un Yitik Zamanın Ardında'sının konumuyla karşılaştırabilir. Tıpkı Proust'un büyük yapıtı gibi, Gide'nin yazdığı bunca anlatı arasında roman adını verdiği tek yapıt olan Kalpazanlar da aynı zamanda hem roman, hem roman üstüne düşünce, hem öyküler anlatan bir yapıt, hem de yapıtın öyküsü olmak ister. Bunu yaparken gerçekleştirmeye çalıştığı bir başka amaç da, roman sanatını baştan sona yenilemektir. Bu son amaca, tam olarak ulaşıldığını söylemek zordur. Ama arayış öyle usta bir anlatım, öyle canlı ve çekici yüzler, öyle ilginç oluntular aracılığıyla sürdürülür ki, bir yandan büyük bir yazın serüveni karşısında bulunduğumuzu duyar, bir yandan kişilerin serüvenlerini kendi serüvenlerimiz gibi yaşarız.

Read Ebooks by André GideRead information about the author

Ebook Kalpazanlar read Online! André Paul Guillaume Gide was a French author and winner of the Nobel Prize in literature in 1947. Gide's career ranged from its beginnings in the symbolist movement, to the advent of anticolonialism between the two World Wars.

Known for his fiction as well as his autobiographical works, Gide exposes to public view the conflict and eventual reconciliation between the two sides of his personality, split apart by a straight-laced education and a narrow social moralism. Gide's work can be seen as an investigation of freedom and empowerment in the face of moralistic and puritan constraints, and gravitates around his continuous effort to achieve intellectual honesty. His self-exploratory texts reflect his search of how to be fully oneself, even to the point of owning one's sexual nature, without at the same time betraying one's values. His political activity is informed by the same ethos, as suggested by his repudiation of communism after his 1936 voyage to the USSR.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Kalpazanlar
Read EBOOK Kalpazanlar by André Gide Online free

Download PDF: kalpazanlar.pdf Kalpazanlar PDF